Oyun Havası ve Zeybek Şarkıları

Bağlamanın özgün tınısı, Türk halk müziğinin en sevilen oyun havası şarkılarını tanımlar ve onlara derinlik katar. İster solo ister davul gibi diğer enstrümanlarla eşlik ediyor olsun, bağlama, müziğin dokusuna zenginlik ve nitelik kazandırır. Sizin için derlediğimiz oyun havası ve zeybek şarkıları listemize aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Zeybek Müzikleri

Oyun Havaları

En Popüler Oyun Havası Şarkıları ve Hikayeleri

Türkiye’nin dört bir yanından çıkan pek çok oyun havası şarkısı, halkın günlük yaşamını, aşklarını, kederlerini ve kutlamalarını yansıtır:

 • “Misket”: Ankara’nın geleneksel ritimlerini yansıtan bu şarkı, düğünlerin vazgeçilmezidir ve hızlı danslarıyla tanınır.
 • “Kasap Havası”: Ege ve Marmara bölgesine özgü olan bu şarkı, kasapların işlerini yaparken söyledikleri türkülerden evrimleşmiştir.
 • “Çiftetelli”: Aslen Batı Anadolu’ya özgü olan çiftetelli, ritmik yapısıyla bilinir ve başta İzmir olmak üzere birçok yörede sevilir.
 • “Roman Havası”: Roman kültürünün coşkusunu ve renklerini barındıran bu şarkılar, enerjik dans figürleri ile öne çıkar.
 • “Halay”: Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun düğünlerinde sıkça rastlanan halaylar, birlik ve beraberlik duygusunu pekiştiren bir danstır.

Bu şarkılar ve hikayeleri, Türkiye’nin folklorik zenginliğini ve müzikal çeşitliliğini gözler önüne seriyor.

Zeybek Kurslarımız Kayıt

Ayrıntılı bilgi için:

 • Tel: 0541 180 80 25
Oyun havası Kurslarımız Kayıt

Ayrıntılı bilgi için:

 • Tel: 0541 180 80 25

Bağlama: Türk Halk Müziğinin Sesi

Bağlama, Türk halk müziğinin en belirgin enstrümanlarından biridir. Tel sayısı genellikle altı veya yedi olan bu geleneksel çalgı, çeşitli müzikal tonlamları yaratma kapasitesine sahiptir. Yapısı itibarıyla, hem melodik hem de ritmik bir temel sunar ve bu sayede oyun havası şarkılarının ruhunu en iyi şekilde yansıtabilir. Üç ana bölümden oluşur: sap, göğüs ve burgular.

 • Sap, parmakların gezindiği uzun, dar kısımdır.
 • Göğüs, sesin yankılandığı, genellikle ağaçtan yapılmış şişkin bölümdür.
 • Burgular, tellerin gerilimini ayarlayarak çalgının akordunu sağlayan kısımdır.

Bağlamanın özgün tınısı, Türk halk müziğinin en sevilen oyun havası şarkılarını tanımlar ve onlara derinlik katar. İster solo ister davul gibi diğer enstrümanlarla eşlik ediyor olsun, bağlama, müziğin dokusuna zenginlik ve nitelik kazandırır.

Oyun Havalarında Bağlama Teknikleri ve Üslupları

Oyun havalarında bağlama çalımı, ritmik ve melodik zenginliğiyle ön plana çıkar. İşte bu üslupların bazı özellikleri:

 • Tiritleme: Hızlı ve sürekli mızrap vuruşları ile karakterize edilir. Ritmin canlılığını ve oyun havasının coşkusunu artırır.

 • Şelpe: Parmakların tel üzerindeki kaydırma hareketiyle melodik geçişler yaratır. Dinleyiciyi alıp götüren melodilere hizmet eder.

 • Mızraplama Teknikleri: Farklı mızraplama teknikleriyle, özellikle zorlu pasajlarda, çalıcıların hız ve esneklik kazanmaları sağlanır.

 • Pençe Vuruşu: Tellerin belli bir düzen içinde ve yüksek bir tempoyla çalınmasıdır. Şarkının ritmini ve tempoyu belirler.

 • Duygusal İfade: Hüzzam, kürdî gibi makamların tercihiyle oyun havalarının duygusal derinliği arttırılır.

Her teknik ve üslup, bölgesel oyun havalarının karakteristik özelliklerini yansıtmak için uygulanır.

Ece Çakmak
Ece Çakmak
9 Şubat 2024
Googleden rast gele bulup gelmistik sayın Kadir hocam bize çok destek oldu dansa dair zeybege dair hiçbir bilgimiz olmamasına rağmen 4 saatlik bir eğitim sonucunda beraber çok güzel bir ders çikardık başta çok endişeliydim ta kiii Kadir hocayı tanıyana kadar iyi ki diyorum okul çok güzel geniş salonları tek kelimeyle mükkemel bugün son dersimizi alıp mükkemel bir şekilde ayrıldık her şey için teşşekürler Kadir hocam 🙏
Ece Sarılan
Ece Sarılan
15 Ocak 2024
Kadir Miraç Demir hocamızdan düğünümüz için Zeybek dersi aldık. Kısa bir sürede çok güzel bir koreografiyle derslerimizi tamamladık. Düğünümüzde unutulmaz bir iz bıraktığı için çok teşekkür ederiz 😇
Alperen Kızıltan
Alperen Kızıltan
15 Ocak 2024
biz 13.01.2024 Merve Alperen çiftiyiz nişanımız için sn.Kadir hocamızla yaptığımız özel çalışmalar neticesinde çok güzel ve estetik bir günü geride bıraktık hemen gelip sizlerle de paylaşmak istedim.. Nişanımız hocamızın bize verdiği motivasyon ve emeğin karşılığında çok güzel bir görsel şölen haline geldi ve düğün öncesi adresimiz belli herkese tavsiye ediyoruz biz çok çok çok memnun kaldık sizlerinde memnun kalacağından eminiz 🧿😉♥️
Cihan Gemici
Cihan Gemici
7 Ocak 2024
YouTube de zeybek videoları izlerken karşıma çıkan Kadir hocanın videoları ile karşılaştım ve Kadir hoca ile iletişime geçerek kendisinden harmandalı zeybeği dersi almaya başladım.Daha önce hiçbir şekilde oyun tecrübem olmamasına rağmen 5 derste çok güzell derecede sonuç aldım.Kadir hocama emekleri için çok teşekkür ederim.
Sıdıka Tekin
Sıdıka Tekin
29 Aralık 2023
Instagram aramalarında bulup rastgele geldiğimiz ve yaklaşımı çok güzel Olan Kadir hocamıza teşekkür ediyoruz. Düğünümüze 7 gün kala bizi hazırladı ve motive etti. Düğünümüze katılanlar çok beğendiler çok güzel bi anı bıraktık. Daha öncesinde hiç bir dans eğitimimiz olmamasına rağmen sonuç alabildik. Kurum güvenilir ve profesyonel çalışıyor.❤️
murat cifcisoy
murat cifcisoy
25 Aralık 2023
Hocam çakal çökerten zeybeği oyunumuz o kadar büyük ses getirdi ki biz inanamadık. Birbirini tanımayan misafirlerimizden ayrı ayrı harika geri dönüşler aldık. 4 saatte bizi orada bulunan insanların hayatları boyunca unutmayacakları bir anının baş kahramanları yaptınız. Size ne kadar teşekkür etsek az olur hocam, iyi ki varsınız, iyi ki sizinle çalıştık.
Veysel ülgen
Veysel ülgen
14 Aralık 2023
Nişanımız için sürpriz bi zeybek gösterisi planlamıştık ve kurs arayışındayken instagramda Kadir hocama rastladık, ilk andan güvenebileceğimiz ve bizi hazırlayabilecek bir hoca olduğu izlenimi bıraktı ve ders almaya karar verdik, hiç dans altyapım olmamasına rağmen 4 derste bizi istediğimiz zeybek için hazırladı ve nişanımızda herkesi hayran bırakacak şekilde zeybeğimizi oynadık, bu güzel deneyim için teşekkür ederiz.
Efsane Rehimova
Efsane Rehimova
26 Kasım 2023
Başda Kadir hoca olmaqla bütün kollektivinizə çox təşəkkür edirik💙 3 gün içərisində möhtəşəm bir toy rəqsinin xoreoqrafiyasının öyrənilməsinin mümkünlüyünü Kadir hoca ilə öyrənmiş oldum🦋 Çəkdiyi əziyyətin nəticəsində həqiqətən möhtəşəm bir rəqs ərsəyə gəldi və nəticə həqiqətən çox sevindirdi məni🦋 Hər şey üçün çox amma çox təşəkkür edirik Kadir Hoca -Öncelikle Kadir hoca olmakla tüm ekibinize çok teşekkür ederiz💙 3 gün içerisinde muhteşem bir düğün dansının koreoqrafisinin öğrenilmesinin mümkünlüğünü Kadir hoca ile öğrenmiş oldum🦋 Sarfettiği enerjinin,zahmetin sonucu olarak dansımız gerçekten çok muhteşem oldu ve sonuç beni çok mutlu etdi.💙 Her şey için çok ama çok teşekkür ederiz Kadir Hoca.
Ozan Kahveci
Ozan Kahveci
30 Ekim 2023
Kadir hocadan dugun dansi dersi aldik. 3 günlük calisma ile dugunumuzde cok guzel bir ilk dans performansi sergiledik. Tesekkur ederiz.

Folklorik Danslar ve Oyun Havası

Türkiye’nin zengin kültürel mirası, birbirinden farklı folklorik dansları ve oyun havalarını bünyesinde barındırmaktadır. Bağlama ve davul, bu halk oyunlarının vazgeçilmez iki enstrümanıdır.

 • Horon: Karadeniz Bölgesi’nin hızlı ritimleri ve enerjik adımlarıyla bilinen horon, kemençe ile başlasa da bağlama ve davulun da eşlik ettiği versiyonları bulunmaktadır.
 • Halay: Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesine özgü halay müzikleri, davul ve zurna ikilisiyle özdeşleşmiş olsa da bağlama eşliğiyle de icra edilen örneklerine rastlanmaktadır.
 • Zeybek: Ege Bölgesi’nin karakteristik dansı olan zeybek, genellikle solo olarak oynanır ve bağlamadan melodi desteği alır.
 • Çiftetelli: Thracian kökenli çiftetelli, özellikle düğünlerde davul ve bağlamanın uyum içinde sunduğu ritm ile coşku katmaktadır.

Bu danslar, Türk halk müziğinin otantik yapısını yansıtarak, oyun havası şarkılarına canlılık ve derinlik katar.

Yöresel Oyun Havaları: Anadolu’nun Çeşitli Bölgelerinden Örnekler

Anadolu, farklı kültürlerin bir mozaik gibi iç içe geçmiş yöresel oyun havalarına sahiptir. Her bölgenin kendine özgü ritimleri, melodileri ve dansları bulunur. İşte bazı örnekler:

 • Ege Bölgesi: Zeybeklerin ağır ve onurlu ritmi ile tanınır. Örneğin, “Kara Zindan” veya “Harmandalı” Ege’nin simgesel oyun havalarındandır.
 • Karadeniz Bölgesi: Kemençenin hızlı tempolu sesiyle horon ritmleri öne çıkar. “Trabzon Kolbastısı” ve “Sürmene’nin Şirin Dağları” bilinen parçalardır.
 • Güneydoğu Anadolu: Davul ve zurnalı düğün havalarıyla bilinir. “Çiftetelli” ve “Halaylar”, bu bölgeye özgü coşkuyu yansıtır.
 • İç Anadolu: Melodik yapılarıyla “Ankara Havası” ve “Kasap Havası” gibi oyun havaları popülerdir.
 • Akdeniz Bölgesi: “Mersin’in Güzelim”, “Antep’ten Öte” gibi şarkılar bölgenin neşeli havasını yansıtır.

Her bölgenin müziği, o topluluğun hikayesini anlatır ve kültürel zenginliği sergiler.

dans bloğu

dans ve dans kursları hakkında bilgiler