Sirtaki ve Zeybekiko Şarkıları İndir

Sirtaki ve zeybekiko müzikleri listemizde en popüler müzikleri bulabilirsiniz. Türkçe ve yabancı sirtaki müziklerinin yanında başlangıç seviye sirtaki ve zeybekiko eğitimi alanlar için de uygun müzikler ekliyoruz. Sirtaki ritminin kolay duyulduğu ve müziklerle sirtaki adımları çalışabilirsiniz. 

Sirtaki yazılarımız ve sirtaki videoları bölümünde sirtaki nedir, sirtaki dansı, yunan dansları türleri, sirtaki ve zeybekiko tarihi ve sirtaki adımları gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. 

Sirtaki Müziği Enstrümanları

Sirtaki müziklerinin geleneksel enstrümanı buzukidir. Yunancada buzuki kelimesi Türkçedeki bozuk kelimesinden türemiştir. Bunun nedeni ise buzuki olarak adlandırılan enstrümanın Anadolu’da yaygın olarak kullanılan bozuk sazın bir türevi olmasıdır.

Sirtaki enstrümanları buzukinin dışında bağlama, ud, kanun, santur, çimbalo, laterna, tulum -diğer adıyla gayda-, davul ve akordeondur. Çimbalo santurun biraz daha geliştirilmiş şeklidir. Geniş bir enstrüman yelpazesine sahip olan Sirtaki günümüzde org, piyano ve gitar da eklenmiştir.

Sirtaki müziklerinde bu enstrümanlardan birkaç tanesi kullanılabildiği gibi birbirinden farklı kombinasyonlarla bir araya getirilerek, aynı anda veya dönüşümlü olarak tamamı da kullanılabilmektedir.

Pek çok sirtaki şarkısında temel enstrüman olarak tercih edilen çalgılar buzuki ve bağlamadır.

Sirtaki Müziğinin Çıkışı ve Tarihsel Gelişimi

Sirtaki, Yunanlıların tabiriyle hasapiko, İstanbullu Ortodoks Arnavut kasapları tarafından ortaya konulduğu düşünülen bir müzik ve dans türüdür.

1960 lardan sonra mübadele ile Yunanistan’a taşınarak orada geliştirilmiş ve Yunan dansı haline gelmiştir. Sirtakinin çıkışı da bu döneme dayanır. Sirtaki müziği ilk olarak 1964 yılında Giorgos Provias tarafından Zorba filmi için düzenlenmiş ve bu filmde yerini almıştır. Yunanlıların usta müzisyeni Míkis Theodorakis’in Zorba filminde yer alan sirtaki müziği o kadar beğenilmiştir ki sirtaki dansının bu müzikle birlikte yeniden doğduğunu söylemek mümkündür.

Filmde geçmişte yaşadığı hayal kırıklıklarını ve çektiği acıları dans ederek unutmaya çalışan bir adamın hikayesi anlatılmaktadır. Zorba adındaki bu adamın dansı ve dans müziği bu filmin en önemli parçasıdır ve nitekim müziğin sevilmesiyle birlikte sirtaki daha geniş kitlelerce duyulmuş, var olma süreci oldukça hızlanmıştır.

Zorba ve Basil’in Sirtaki müziği eşliğinde Hasapiko ve Haseposerviko dansı yaptıkları sahne efsane haline gelmiştir. Filmin, müziklerin ve dansların isimlerinin harmanlanması sonucu ise ortaya Zorba dansı, Sirtaki müziği, Zorba müziği ve Sirtaki dansı şeklinde yeni kavramlar çıkmıştır.

Theodorakis yavaş ritme sahip olan hasapiko müziği ile başlayarak hızlı tempoda devam eden Hasaposerviko müziği ile oluşturulan bu senteze Sirtaki adını vermiştir. Sirtaki sözcüğünün yaratıcısı Theodorakis’tir.

Bu yıllarda özellikle Theodorakis ve Hacıdakis gibi usta bestecilerin geleneksel Yunan müziklerine yeni bir soluk getirmesiyle birlikte, geleneksel Yunan dansları da bu dönemde belirgin bir değişim yaşamıştır. Ağır bir ritme sahip olan sirtaki bu noktadan sonra giderek hızlanmaya başlamıştır.

Sirtaki müzikleri ve dansı birbirini beslemiş, uyum içerisinde değişip dönüşerek bugünkü şekline ulaşmıştır.

Ece Çakmak
Ece Çakmak
9 Şubat 2024
Googleden rast gele bulup gelmistik sayın Kadir hocam bize çok destek oldu dansa dair zeybege dair hiçbir bilgimiz olmamasına rağmen 4 saatlik bir eğitim sonucunda beraber çok güzel bir ders çikardık başta çok endişeliydim ta kiii Kadir hocayı tanıyana kadar iyi ki diyorum okul çok güzel geniş salonları tek kelimeyle mükkemel bugün son dersimizi alıp mükkemel bir şekilde ayrıldık her şey için teşşekürler Kadir hocam 🙏
Ece Sarılan
Ece Sarılan
15 Ocak 2024
Kadir Miraç Demir hocamızdan düğünümüz için Zeybek dersi aldık. Kısa bir sürede çok güzel bir koreografiyle derslerimizi tamamladık. Düğünümüzde unutulmaz bir iz bıraktığı için çok teşekkür ederiz 😇
Alperen Kızıltan
Alperen Kızıltan
15 Ocak 2024
biz 13.01.2024 Merve Alperen çiftiyiz nişanımız için sn.Kadir hocamızla yaptığımız özel çalışmalar neticesinde çok güzel ve estetik bir günü geride bıraktık hemen gelip sizlerle de paylaşmak istedim.. Nişanımız hocamızın bize verdiği motivasyon ve emeğin karşılığında çok güzel bir görsel şölen haline geldi ve düğün öncesi adresimiz belli herkese tavsiye ediyoruz biz çok çok çok memnun kaldık sizlerinde memnun kalacağından eminiz 🧿😉♥️
Cihan Gemici
Cihan Gemici
7 Ocak 2024
YouTube de zeybek videoları izlerken karşıma çıkan Kadir hocanın videoları ile karşılaştım ve Kadir hoca ile iletişime geçerek kendisinden harmandalı zeybeği dersi almaya başladım.Daha önce hiçbir şekilde oyun tecrübem olmamasına rağmen 5 derste çok güzell derecede sonuç aldım.Kadir hocama emekleri için çok teşekkür ederim.
Sıdıka Tekin
Sıdıka Tekin
29 Aralık 2023
Instagram aramalarında bulup rastgele geldiğimiz ve yaklaşımı çok güzel Olan Kadir hocamıza teşekkür ediyoruz. Düğünümüze 7 gün kala bizi hazırladı ve motive etti. Düğünümüze katılanlar çok beğendiler çok güzel bi anı bıraktık. Daha öncesinde hiç bir dans eğitimimiz olmamasına rağmen sonuç alabildik. Kurum güvenilir ve profesyonel çalışıyor.❤️
murat cifcisoy
murat cifcisoy
25 Aralık 2023
Hocam çakal çökerten zeybeği oyunumuz o kadar büyük ses getirdi ki biz inanamadık. Birbirini tanımayan misafirlerimizden ayrı ayrı harika geri dönüşler aldık. 4 saatte bizi orada bulunan insanların hayatları boyunca unutmayacakları bir anının baş kahramanları yaptınız. Size ne kadar teşekkür etsek az olur hocam, iyi ki varsınız, iyi ki sizinle çalıştık.
Veysel ülgen
Veysel ülgen
14 Aralık 2023
Nişanımız için sürpriz bi zeybek gösterisi planlamıştık ve kurs arayışındayken instagramda Kadir hocama rastladık, ilk andan güvenebileceğimiz ve bizi hazırlayabilecek bir hoca olduğu izlenimi bıraktı ve ders almaya karar verdik, hiç dans altyapım olmamasına rağmen 4 derste bizi istediğimiz zeybek için hazırladı ve nişanımızda herkesi hayran bırakacak şekilde zeybeğimizi oynadık, bu güzel deneyim için teşekkür ederiz.
Efsane Rehimova
Efsane Rehimova
26 Kasım 2023
Başda Kadir hoca olmaqla bütün kollektivinizə çox təşəkkür edirik💙 3 gün içərisində möhtəşəm bir toy rəqsinin xoreoqrafiyasının öyrənilməsinin mümkünlüyünü Kadir hoca ilə öyrənmiş oldum🦋 Çəkdiyi əziyyətin nəticəsində həqiqətən möhtəşəm bir rəqs ərsəyə gəldi və nəticə həqiqətən çox sevindirdi məni🦋 Hər şey üçün çox amma çox təşəkkür edirik Kadir Hoca -Öncelikle Kadir hoca olmakla tüm ekibinize çok teşekkür ederiz💙 3 gün içerisinde muhteşem bir düğün dansının koreoqrafisinin öğrenilmesinin mümkünlüğünü Kadir hoca ile öğrenmiş oldum🦋 Sarfettiği enerjinin,zahmetin sonucu olarak dansımız gerçekten çok muhteşem oldu ve sonuç beni çok mutlu etdi.💙 Her şey için çok ama çok teşekkür ederiz Kadir Hoca.
Ozan Kahveci
Ozan Kahveci
30 Ekim 2023
Kadir hocadan dugun dansi dersi aldik. 3 günlük calisma ile dugunumuzde cok guzel bir ilk dans performansi sergiledik. Tesekkur ederiz.

Sirtaki Müziği Nasıldır?

Sirtaki, yani Yunan diliyle Hasapiko şarkılarının müziksel yapısı genellikle 2/4’lük bir ritme sahiptir. Temposu ise genellikle 60-65 dakika kadar sürmektedir. Sirtaki parçaları bu klasik ölçünün yanısıra, 2/4’lük Hasapiko ritmi ile başlayıp, 4/4’lük Hasaposerviko ritmi ile de bitebilmektedir. Özellikle eski sirtaki şarkılarında, taksimia adı verilen uzun bir intro bölümü vardır fakat günümüz parçalarındaki taksimialar daha kısadır, hatta bazı yeni parçalar doğrudan ritimle başlamaktadır.

Sirtaki Türkiye’de kasap havası diye adlandırılan müzik türünün Yunanlar tarafından geliştirilip değiştirilmiş şeklidir. Dünyanın en zevkli danslarından biri olarak nitelendirilen Sirtakinin kökeni bir rivayete göre Bizans dönemi, bir rivayete göre de Osmanlı Dönemi Arnavut kasaplarına dayanmaktadır. Daha sonra mübadele ile Yunanistan’a taşınan sirtaki müzikleri, orada gelişmiş ve bugünkü şeklini almıştır.

Sirtaki dansı müzisyenin verdiği komutla başlamaktadır. Bu komut ‘’haydi’’ anlamında bir sözcük olabilir. İşaretlerle, müziğin sesinin yükseltilmesi ve alçaltılmasına göre sirtaki dans şekillenmektedir.

Sirtaki Türk ve Yunan kültürlerinin ortak hazinesidir. Temelde Arnavut veya Bizans kültürlerinde doğduğu düşünülmektedir fakat bu konuda bir netliğe sahip değildir. Yunan şarkılarına baktığımızda Türk ezgilerine rastlamamız veya Yunanca bir şarkı duyduğumuzda Türkçe söylenen bir versiyonunun da olduğunu fark etmemizin sebebi budur. Pek çok sirtaki şarkısı hem Türkçe hem de Yunanca olarak seslendirilmiştir.

Buram buram Ege kokan sirtaki müziği, ritmi ve ezgileriyle denizi, mavi ve beyazın büyüsünü, hayatın güzelliğini anımsatan bir etkiye sahiptir. Meyhane müzikleri olarak da bilinen sirtaki canlı ve dopdolu melodisiyle dinleyicisine tarifsiz duygular yaşatmaktadır.

Sirtaki Müzisyenleri

Burada ilk olarak tabii ki sirtakinin yaratıcısı ve aynı zamanda isim babası sayılan Mikis Theodorakis’i anmak gerekmektedir.

Fedon sirtakinin en önemli temsilcilerindendir. Eşsiz şarkılarıyla tüm dünyanın gönlünü fethetmeyi başarmıştır. Bunun yanısıra Kayahan, Candan Erçetin, Zülfü Livaneli, Tanju Okan, Dario Moreno, Kardeş Türküler gibi usta isimler birbirinden güzel sirtaki şarkıları seslendirmişlerdir.

Salsa Ankara Dans Akademisi sirtaki müzikleri listemizde tüm bu usta müzisyenlere ait sirtaki şarkılarına ulaşabilir, sizler de beğendiğiniz sirtaki şarkılarını bizimle paylaşabilirsiniz.

Salsa Ankara Yunan ve Ege dansları kursu kapsamında yalnızca sirtaki değil pek çok farklı dans türlerinin eğitimini bulabilirsiniz.

2015 yılında KakaPedia adlı Ege ve Yunan Dansları Grubu, sirtaki eğitmenimiz Kaan Temizel önderliğinde kurulmuştur. Aşkla icra edilen gerçek bir sirtaki eğitimiyle tanışmak isteyen, kalbi sirtaki müziğinin mavi büyüsüyle çarpan herkesi kursumuza bekliyoruz.

dans bloğu

dans ve dans kursları hakkında bilgiler