Salsa Müzikleri Listesi

Salsa müzikleri listesi içinde farklı türde müzikleri bulabilirsiniz. Popüler müziklerinin yanında salsa eğitim müzikleri ve salsa başlangıç müzikleri bulunmakta. Salsa ritminin kolay duyulduğu ve ritm sayan müziklerle salsa adımları çalışabilirsiniz. Popüler ve Türkçe salsa müzikleri listemizi de sizler için hazırlıyoruz.

Salsa Müziği Enstrümanları

Salsa müziği deyince akla gelen enstrümanların başında klave gelmektedir. İki tane tahta parçasını birbirine vurarak ortaya çıkarılan melodik sesler müziğin ana ritmini oluşturur.

Bongo adlı enstrüman, salsa müziğindeki özgünlük ve ayırt ediciliği sağlayan diğer bir enstrümandır. Bongo, bir ritm enstrümanı olan bateri takımındaki davulların küçüğüdür. Elle çalınan bu müzik aleti bir yönüyle darbukaya benzer.

Salsanın diğer enstrümanlarından biri de Maracasdır. Bu enstrüman geriye ve öne doğru yapılan birtakım hareketlerle çalınır ve içinde bulunan küçük maddelerden dolayı kulağa çok hoş gelen bir ses çıkarır.

Salsaya özgü diğer bir müzik aleti trestir. Gitara benzetilen bu enstrüman yapı itibariyle gitara benzese de üç telli olması yönüyle gitardan ayrılır. Tres çalgısı salsa müziğine ritim ve solo konusunda katkı sağlar.

Salsa enstrümanlarından Konga, Bongonun büyük halidir. Bongo ile aynı işlevi gören Konga biraz büyük olması sebebiyle ayakta çalınır.

Salsaya ait diğer bir enstrümansa Guiro’dur. Bu enstrüman da klaveye benzer.

Bunların yanısıra piyano, viyolin , gitar gibi enstrümanlar da salsa müziğinde kullanılmakta, müzikler oluşturulurken günümüz ses teknolojisinden de faydalanılmaktadır.

Salsa Müziğinin Çıkışı ve Tarihsel Gelişimi

Salsanın 1930’lu ve 1940’lı yıllarda Küba’da geliştiği düşünülmektedir.

1930 ile 1960 arasında Küba, Porto Riko, Meksika ve Güney Amerika’dan çeşitli müzisyenler New York’a gösteri yapmak için gelerek buraya, beraberinde getirdikleri kendi yerel ritimlerini ve müzikal formlarını tanıtmışlardır. Böylelikle New York’ta bu farklı müzikal formlar kaynaşmış ve özellikle Küba’dan gelen müziklerle Amerikan jazz müziği harmanlanarak salsa müziği oluşturulmuştur. Fania adlı bir müzik şirketi bu yeni karışımın daha kolay kabul görmesini istemiş, daha kolay satabilmek içinse bu müziğe salsa adını vermiştir. Salsa müziği adından da anlaşıldığı gibi yeni bir müzik türü değil, Latin ezgilerinin özel bir şekilde harmanlanarak geliştirilmiş halidir.

Salsa bu aşamadan sonra Küba, Porto Riko ve Güney Amerika’ya geri dönerek orada yeni ve harmanlanmış formunda gelişme göstermeye devam etmiştir. Gelişme gösterdiği her bölgede biraz farklılıklar oluşturduğundan çeşitli kollara ayrılmıştır. Bugün timba da denilen Küba salsası, Porto Riko salsası ve Kolombiya salsası denilen birbirinden farklı salsa müziği stilleri mevcuttur.

1970 li yıllardan sonra ise salsa New York’ta daha da yaygınlık göstermeye başlamış, bu esnada da Küba’da timba dediğimiz Küba stili salsa müziği ön plana çıkmaya başlamıştır. Bu stilde daha çok bateri grubu enstrümanlarının etkisi hissedilmektedir. Timba, salsadan farklı, yeni bir ritme sahip değildir. Salsa müziğinin farklı bir versiyonu olarak nitelendirilebilir.

1973’te Fania müzik şirketinden Izzy Sanabria, Latin New York dergisinde bu karışık olarak nitelendirilen müzik türünü salsa terimiyle ifade etmiş ve bu terim geniş kitleler tarafından kullanılmaya başlanmıştır.

17 Kasım 1973’ten itibaren ise salsa dansının televizyonlarda gösterime girmeye başlamasıyla salsa dansı hızlı bir şekilde adını duyurmayı başarmıştır. Artık televizyonlarda yayımlanan salsa şov programları yaygınlaşmış, salsa müziği hemen her kesim tarafından beğenilerek dinlenilmeye başlanmıştır.

Aynı yılın Ağustos ayında Fania’nın konser kaydı filme alınmış ve bu  film 1976 yılında ‘’salsa” adıyla piyasaya sürülmüştür.

1980’li yıllarda ise salsa müziğinde bir takım farklılıklar oluşmuştur. Bu dönemde klasik salsanın yanı sıra daha yumuşak bir tonda oluşturulmuş, aşk ve duygu dolu sözlerden oluşan ve klasik salsa müziğine nazaran daha romantik bir tarza bürünen ‘’Salsa Romantica’’ ortaya çıkmıştır.

Salsa gelişimini tamamladıktan sonra tüm dünya üzerinde kabul görmeyi başarmıştır. Günümüzde birbirinden güzel şarkılar dj ler tarafından salsa versiyonuna özellikle çevrilmekte ve bu şarkılar salsa severler tarafından ilgi ve beğeniyle takip edilmektedir.

Tabii ki biz de Salsa Ankara Dans Akademisi Salsa kursu olarak tüm bu yeni şarkıları itina ile takip etmekte ve listemize ekleyerek salsa müzikleri listemizi daha da zenginleştirmekteyiz.

Salsa Müziği Nasıldır?

Salsa müziği sekiz vuruşluk bir müziktir. Salsa dansında temel ritim özellikler ritmin birinci vuruşuyla üçüncü vuruşunu, ikinci ve dördüncü vuruşa oranla daha çok öne çıkarmak üzerine kuruludur. Salsanın hızlı ritimleri ve enerjisi salsayı vazgeçilmez yapan unsurlardan biridir.

Salsa coşkulu, özgür, uçuş uçuş bir müzik türüdür. İnsana pozitif enerji verme ve onu tüm olumsuz duygu ve düşüncelerden arındırma özelliğine sahiptir.

Salsa dura adı verilen sert ritimli salsa ve salsa romantica dediğimiz daha yumuşak ve romantik tarzda oluşturulmuş salsa müzik türleri her biri birbirinden eşsiz şarkılarıyla dinleyenlerini mest etmektedir.

Dans Sınıflarımız

Herkes İçin dans kursları

Salsa Müzisyenleri

En popüler salsa sanatçıları arasında, Marc Anthony, Tito Puente, Celia Cruz, Hector Lavoe, Eddie Palmieri, Ray Barretto, El Gran Combo, Frenkie Ruiz, Juan Luis Guerra, Julio İglesias, Jennifer Lopez, Oscar D’Leon gösterilebilir.

Salsa Ankara Dans Akademisi olarak en güzel salsa parçalarını sizler için listeledik. Derslerde kullandığımız salsa müzikleri grubunuzun seviyesine göre hız bakımından sizler için en uygun olacak şekilde özenle sınıflandırılmıştır. Dersler haricinde de keyifle dinleyeceğiniz, gerek salsa romantica müzikleri gerekse başka sitelerde bulamayacağınız, dj ler tarafından üzerinde özel olarak çalışılmış yerli ve yabancı salsa müzikleriyle siz salsa severlerin gönlünü fethetmeye devam ediyoruz. 

En iyi salsa müzikleri tamamen sizin zevkinize kalmış. Biz sevilen ve salsa yaparken ritmini kolay duyabileceğiniz müzikleri listemize ekliyoruz

Evet listemizde türkçe salsa müzikler bulabilirsiniz

Salsa müzik listelerimizi 2019 veya farklı yıllara göre oluşturmuyoruz. Salsa romantica, dans gecesi müzikleri, ders müzikleri vb. listelerimizi spotify dan takip edebilirsiniz.

Telif hakları nedeniyle salsa müziklerini mp3 olarak indirmenize izin veremiyoruz. Spotify den bizi takip ederek listelerimizi telefondan ve bilgisayarınızdan dinleyebilir, müzik listemizi indirebilirsiniz.

Salsa ders müzikleri listemizden ritim sayan salsa müziklerine ulaşabilirsiniz

Salsa ders müzikleri listemizde dansa yeni başlayanlar için yavaş tempolu ve ritmi kolay duyulan salsa müzikleri bulabilrsiniz

Salsa müzikleri çalan online radyo kanalları bulabilirsiniz. Bazıları

Power-salsa

Salsa - 181.FM

Telif hakları nedeniyle salsa müziklerini youtube kanalımızda yayınlamıyoruz. Spotify den salsa müziklerimize ulaşabilirsiniz.

dans bloğu

salsa dansı ve dans kursları hakkında bilgiler